• Cinelli

  Biznes

  Pomagamy wzmocnić pozycję
  i odnosić sukcesy
 • Cinelli

  Nieruchomości

  Dzięki doświadczeniu rozumiemy
  potrzeby Klientów
 • Cinelli

  Podatki

  Dostarczamy najlepsze rozwiązania

Aktualności

Bąkowski Kancelaria Radcowska kolejny rok z rzędu została rekomendowana jako Leading Law Firm w Polsce w rankingu Legal 500 Europe, Middle East & Africa 2020 w następujących kategoriach:
15.05.2021

Real estate (prawo nieruchomości)
TMT (Technologie, Media i Telekomunikacja)

Ponadto

mec. Igor Bąkowski został rekomendowany indywidualnie w zakresie Real estate (prawo nieruchomości)

mec. Dr Zuzanna Łaganowska została rekomendowana indywidualnie w zakresie TMT (Technologie, Media i Telekomunikacja)

mec. Maciej Ligier został rekomendowany indywidualnie w zakresie Real estate (prawo nieruchomości)

mec. Aldona Hapyn została rekomendowana indywidualnie w zakresie TMT (Technologie, Media i Telekomunikacja)

Bąkowski Kancelaria Radcowska świadczy dofinansowane przez PARP wsparcie prawne dla start-upów
22.07.2020

Bąkowski Kancelaria Radcowska została wybrana do programu PARP (grupa PFR) „WSPARCIE PRAWNE DLA START-UPÓW”.

W ramach tego programu start-upy (przedsiębiorcy tworzący nowe spółki, rozwijające się spółki negocjujące wejście inwestorów czy przygotowujący sprzedaż swoich produktów/rozwiązań na rynek) mogą zgłosić się do PARP i uzyskać dofinansowaną przez PARP obsługę prawną wybierając naszą kancelarię.

Nabór wniosków właśnie się zaczął i trwa do wyczerpania funduszy więc warto składać wnioski możliwie szybko.

Warunkiem jest m.in. to aby mieć list intencyjny czy inny dokument potwierdzający zainteresowanie inwestora rozpoczęciem lub kontynuowaniem procesu inwestycyjnego. Dofinansowanie mogą otrzymać mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa, które:

 • prowadzą działalność gospodarczą w Polsce nie dłużej niż 5 lat
 • osiągają przychody z działalności operacyjnej nie dłużej niż przez ostatnie 3 lata przed dniem złożenia wniosku
 • posiadają dokument potwierdzający zainteresowanie inwestora rozpoczęciem lub kontynuowaniem procesu inwestycyjnego

Wszelkie informacje dostępne są na stronie PARP:
https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/wsparcie-prawne-dla-start-upow

wsparcie-prawne-dla-startupow
Bąkowski Kancelaria Radcowska kolejny rok z rzędu została rekomendowana jako Leading Law Firm w Polsce w rankingu Legal 500 Europe, Middle East & Africa 2020 w następujących kategoriach:
23.05.2020

Real estate (prawo nieruchomości)
TMT (Technologie, Media i Telekomunikacja)

Ponadto

mec. Igor Bąkowski został rekomendowany indywidualnie w zakresie Real estate (prawo nieruchomości)

mec. Dr Zuzanna Łaganowska została rekomendowana indywidualnie w zakresie TMT (Technologie, Media i Telekomunikacja)

mec. Maciej Ligier został rekomendowany indywidualnie w zakresie Real estate (prawo nieruchomości)

W ramach naszej praktyki prawa ochrony danych osobowych stworzyliśmy program do zarządzania dokumentacją z zakresu ochrony danych osobowych.
15.02.2020

Program dedykowany jest zarówno inspektorom ochrony danych w dużych organizacjach jak i mniejszym podmiotom, w których nie powołano inspektora. Autorem programu jest dr Zuzanna Łaganowska- radca prawny, inspektor ochrony danych w kilkunastu podmiotach gospodarczych, która w ostatnich latach wykonała wdrożenie dokumentacji zgodnie z wymogami RODO u kilkudziesięciu administratorów.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: www.rodomaster.pl

Sprzedaż pałacu Zamoyskich w Bieżuniu
15.02.2020

Kancelaria obsługiwała transakcję sprzedaży pałacu Zamoyskich w Bieżuniu. Nasi prawnicy jako pełnomocnicy właścicieli pałacu, po dwuletnich negocjacjach doprowadzili do sfinalizowania sprzedaży zabytku na rzecz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Więcej na ten temat:
https://mwmskansen.pl/21493/samorzad-wojewodztwa-mazowieckiego-zakupil-zespo l-palacowo-parkowy-w-biezuniu
https://plock.wyborcza.pl/plock/7,35681,25440069,samorzad-mazowsza-kupuje-pa lac-zamoyskich-w-biezuniu.html?disableRedirects=true

Miło nam poinformować, że Bąkowski Kancelaria Radcowska została ponownie rekomendowana jako Leading Law Firm w Polsce w rankingu Legal 500 Europe, Middle East & Africa 2019 w następujących kategoriach:
18.04.2019

Corporate and M&A (Prawo spółek, korporacyjne, fuzje i przejęcia)
Real estate (prawo nieruchomości)
TMT (Technologie, Media i Telekomunikacja)

Ponadto

mec. Igor Bąkowski został także rekomendowany indywidualnie w zakresie Real estate (prawo nieruchomości)

mec. Dr Zuzanna Łaganowska została rekomendowana indywidualnie w zakresie TMT (Technologie, Media i Telekomunikacja) oraz w zakresie Real estate (prawo nieruchomości).

Bąkowski Kancelaria Radcowska świadczy dofinansowane z PARP Wsparcie prawne dla startupów
17.07.2018

Bąkowski Kancelaria Radcowska została wybrana do programu PARP (grupa PFR) „WSPARCIE PRAWNE DLA START-UPÓW”.

W ramach tego programu start-upy (przedsiębiorcy tworzący nowe spółki, rozwijające się spółki negocjujące wejście inwestorów czy przygotowujący sprzedaż swoich produktów/rozwiązań na rynek) mogą zgłosić się do PARP i uzyskać dofinansowaną przez PARP do 20.000 zł obsługę prawną wybierając naszą kancelarię.

Nabór wniosków właśnie się zaczął i trwa do 15 października albo wyczerpania funduszy więc warto składać wnioski możliwie niedługo.

Warunkiem jest m.in. to aby mieć list intencyjny czy inny dokument potwierdzający zainteresowanie inwestora rozpoczęciem lub kontynuowaniem procesu inwestycyjnego. Dofinansowanie mogą otrzymać:

 • mikro, mali lub średni przedsiębiorcy;
 • prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 • prowadzący działalność gospodarczą nie dłużej niż 5 lat;
 • osiągający przychody z działalności operacyjnej nie dłużej niż 3 lata licząc od dnia złożenia wniosku;
 • posiadający dokument potwierdzający zainteresowanie inwestora rozpoczęciem lub kontynuowaniem procesu inwestycyjnego.

Wszelkie informacje dostępne są na stronie PARP: http://www.parp.gov.pl/wsparcie-prawne-dla-start-upow

wsparcie-prawne-dla-startupow
Legal 500 ponownie wyróżnia Bąkowski Kancelaria Radcowska
15.07.2018

Bąkowski Kancelaria Radcowska została ponownie wyróżniona jako Leading Law Firm w szczególności w zakresie praktyki prawa handlowego, prawa spółek oraz fuzji i przejęć (Commercial, corporate and M&A). Legal 500 jest niezależną instytucją wyróżniającą firmy prawnicze na podstawie realnych osiągnięć, bazując m.in. na opiniach klientów, informacjach z rynku, rozmowach z prawnikami i analizach własnego doświadczonego działu badań.

Prawno- administracyjne aspekty dostępu telekomunikacyjnego
17.07.2018

Miło nam poinformować, że niedawno ukazała się publikacja książkowa dr Zuzanny Łaganowskiej pt. „ Prawno- administracyjne aspekty dostępu telekomunikacyjnego”.

Medal Dziekana Rady OIRP w Warszawie dla Mec. Igora Bąkowskiego w uznaniu zaangażowania w działalność samorządu zawodowego radców prawnych
12.12.2017

Miło nam poinformować że r.pr. Igor Bąkowski, wieloletni Sędzia Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego przy OIRP w Warszawie, został wyróżniony przez Dziekana Rady OIRP w Warszawie medalem pamiątkowym 35-lecia samorządu zawodowego radców prawnych w uznaniu zaangażowania w działalność samorządu zawodowego radców prawnych.

Nasza kancelaria obchodzi w tym roku 10-lecie funkcjonowania.
16.10.2017

Cieszymy się że od tylu lat możemy wspierać Klientów w prowadzeniu działalności dobrze rozumiejąc uwarunkowania prawne i biznesowe. W tym okresie doradzaliśmy przy wielu skomplikowanych transakcjach i dużych inwestycjach, tworzeniu oraz obsłudze struktur inwestycyjnych i korporacyjnych oraz kwestiach regulacyjnych. Przeprowadziliśmy szereg kompleksowych analiz prawnych i prawno-podatkowych, reprezentowaliśmy Klientów w kilkuset sporach sądowych, arbitrażowych, negocjacjach oraz postępowaniach administracyjnych i administracyjno-sądowych. Tworzymy doświadczony zespół prawników posiadających szeroką wiedzę praktyczną i dobrą umiejętność wspólnej pracy zespołowej. Dziękujemy za Państwa zaufanie i pozostajemy zawsze do dyspozycji.

Mec. Igor Bąkowski z załogą wygrali XV Regaty o Puchar Dziekana Rady OIRP w Warszawie
05.09.2017

Miło nam poinformować że mec. Igor Bąkowski wraz załogą po zaciętej żeglarskiej walce wygrali XV Regaty o Puchar Dziekana Rady OIRP w Warszawie.

Legal 500
21.04.2017

Mamy zaszczyt poinformować, że po raz trzeci zostaliśmy wyróżnieni jako Leading Law Firm w Polsce przez Legal 500, ze szczególną rekomendacją dla praktyki prawa nieruchomości i inwestycji (Real estate and construction). Dziękujemy naszym Klientom za pozytywne opinie i rekomendacje. Legal 500 jest niezależną instytucją wyróżniającą firmy prawnicze na podstawie realnych osiągnięć, bazując m.in. na opiniach klientów, informacjach z rynku, rozmowach z prawnikami i analizach własnego doświadczonego działu badań.

Legal 500
21.04.2017

Bąkowski Kancelaria Radcowska została ponownie wyróżniona jako Leading Law Firm w zakresie praktyki prawa handlowego, prawa spółek oraz fuzji i przejęć (Commercial, corporate and M&A). Dziękujemy naszym Klientom za pozytywne opinie i rekomendacje. Legal 500 jest niezależną instytucją wyróżniającą firmy prawnicze na podstawie realnych osiągnięć, bazując m.in. na opiniach klientów, informacjach z rynku, rozmowach z prawnikami i analizach własnego doświadczonego działu badań.

Legal 500
14.04.2016

Bąkowski Kancelaria Radcowska została wyróżniona jako Leading Law Firm w Polsce przez Legal 500, ze szczególną rekomendacją dla jej praktyki prawa nieruchomości i inwestycji (Real estate and construction). Dziękujemy naszym Klientom za pozytywne opinie i rekomendacje. Legal 500 jest niezależną instytucją wyróżniającą firmy prawnicze na podstawie realnych osiągnięć, bazując m.in. na opiniach klientów, informacjach z rynku, rozmowach z prawnikami i analizach własnego doświadczonego działu badań.

Legal 500
14.04.2016

Bąkowski Kancelaria Radcowska została wyróżniona jako Leading Law Firm w zakresie praktyki prawa handlowego, prawa spółek oraz fuzji i przejęć (Commercial, corporate and M&A). Dziękujemy naszym Klientom za pozytywne opinie i rekomendacje. Legal 500 jest niezależną instytucją wyróżniającą firmy prawnicze na podstawie realnych osiągnięć, bazując m.in. na opiniach klientów, informacjach z rynku, rozmowach z prawnikami i analizach własnego doświadczonego działu badań.27.10.2015

Podczas XIII Forum Energia w Gminie – GDAŃSK, które odbyło się 23 października 2015 r. w Międzynarodowych Targach Gdańskich radca prawny Maciej Ligier brał udział jako ekspert. Tematyka konferencji dotyczyła zagadnień technologicznych, ekonomicznych oraz prawnych aspektów samorządowych inwestycji energooszczędnych.

Bąkowski Kancelaria Radcowska była partnerem wydarzenia.

Strona wydarzenia: http://www.globenergia.pl/13gdansk

Legal 500
27.04.2015

Miło nam poinformować, że Bąkowski Kancelaria Radcowska została wyróżniona jako Leading Law Firm w Polsce przez Legal 500, ze szczególną rekomendacją dla jej praktyki prawa nieruchomości i inwestycji.

Legal 500 jest niezależną instytucją wyróżniającą firmy prawnicze na podstawie realnych osiągnięć, bazując m.in. na opiniach klientów, informacjach z rynku, rozmowach z prawnikami i analizach własnego doświadczonego działu badań.

Analizy Legal 500 obejmują 107 krajów i wskazują firmy prawnicze z największymi osiągnięciami, doświadczeniem, oferującymi najlepsze rozwiązania czy dysponujące możliwościami obsłużenia największych i najtrudniejszych transakcji i inwestycji na rynku.

Radca prawny Igor Bąkowski – Partner Zarządzający Kancelarii wziął udział jako ekspert w programie pt.
27.04.2015

Deweloperzy szukają oszczędności przy budowie parkingów podziemnych. Zamiast dwupoziomowych garaży stosują podnoszone platformy parkingowe

Korzystny status podatkowy starych SKA z ograniczeniami
12.06.2014

Nie każda spółka komandytowo- akcyjna z rokiem obrotowym kończącym się po 31 grudnia 2013r. może korzystać z dotychczasowych przywilejów podatkowych.

Bąkowski Kancelaria Radcowska została patronem merytorycznym XII Kongresu Zarządców Nieruchomości Mieszkaniowych
19.05.2014

Bąkowski Kancelaria Radcowska została patronem merytorycznym XII Kongresu Zarządców Nieruchomości Mieszkaniowych, który odbył się 2 czerwca w Warszawie. Radcy prawni: Igor Bąkowski i Maciej Ligier poprowadzili blok tematyczny w całości poświęcony zagadnieniom windykacji należności w spółdzielniach oraz wspólnotach mieszkaniowych.

Kongres jest wydarzeniem cieszącym się uznaniem w branży, cyklicznie organizowanym przez Polski Instytut Rozwoju Rynku. W tegorocznej edycji Kongresu wzięło udział około 300 uczestników, będących specjalistami z obszaru zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi. Prelekcje jakich wysłuchali uczestnicy dotyczyły wielu różnorodnych dziedzin związanych z branżą zarządzania nieruchomościami, przedstawiając uczestnikom aktualny przekrój rynku oraz dając odpowiedzi na nurtujące pytania. Więcej na http://www.pirr.pl/kznm/

Sukcesy naszych prawników
24.04.2014

Mamy przyjemność poinformować, że dwaj prawnicy z naszej kancelarii: pan Maciej Ligier i pan Michał Pacyga pomyślnie zdali egzamin końcowy na aplikacji radcowskiej i wkrótce uzyskają wpis na listę radców prawnych. Gratulujemy!

Nasza wygrana przed NSA.
16.04.2014

Radca prawny Igor Bąkowski reprezentował spółkę Prema Inwest S.A., której NSA przyznał rację w sporze.

Sąd orzekł, że odmowa przyznania prawa użytkowania wieczystego gruntu może nastąpić na podstawie innych kryteriów niż wymienione w dekrecie Bieruta z 1945 r. Taką przesłanką może być prawnie skuteczne rozdysponowanie nieruchomością na rzecz osób trzecich.

Sprawa została wszczęta w 2011 r. na wniosek Drukarni i Księgarni św. Wojciecha, najstarszej w Polsce katolickiej oficyny wydawniczej, czyli po przeszło 60 latach od złożenia go w 1948 r. Prezydent Warszawy i wojewoda mazowiecki odmówili ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie dawniej mieściły się księgarnia i biura spółki. A Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jej skargę.

Stan faktyczny nie budził wątpliwości. Wniosek dekretowy złożono w terminie. Również korzystanie z gruntu przez dotychczasowego właściciela można było pogodzić z jego przeznaczeniem według planu zabudowy. Tylko takie dwa warunki stawiał art. 7 ust. 2 dekretu. W 1994 r. wojewoda stwierdził jednak uwłaszczenie na tej nieruchomości Centrali Techniczno-Handlowej Przemysłu Precyzyjnego Prema. Prawo użytkowania wieczystego gruntu i własność budynku zostały następnie przeniesione na spółkę Prema SA, a potem na Prema Invest SA.

WSA w Warszawie stwierdził więc, że nie można było uwzględnić wniosku dekretowego z powodu wcześniejszego oddania aktem notarialnym prawa użytkowania wieczystego innemu podmiotowi. Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha zaskarżyła ten wyrok do NSA.

NSA uznał wyrok WSA za zgodny z prawem i orzekł, że w razie kolizji interesów byłego właściciela nieruchomości i użytkownika wieczystego organ administracji nie może rozwiązać notarialnej umowy użytkowania wieczystego; może to zrobić tylko sąd cywilny. Nawet więc po spełnieniu wszystkich przesłanek z art. 7 ust. 2 dekretu istniejące już prawo użytkowania wieczystego gruntu stanowi przeszkodę prawną w pozytywnym rozpatrzeniu wniosku dekretowego.

13.04.2014

Miło nam poinformować, że nasza kancelaria kolejny raz znalazła się w tegorocznym wydaniu „The Book of Lists 2013” wydawanym przez Warsaw Business Journal. „The Book of Lists” jest rankingiem najlepszych firm z branży prawniczej, doradczej, bankowej i wielu innych.

27.02.2014

27 lutego 2013 r. na targach ENEX Nowa Energia w Kielcach Zuzanna Łaganowska brała udział jako ekspert podczas FORUM BRANŻOWEGO SOLAR + "Fotowoltaika w Polsce: Rynek i inwestycje 2013”. Konferencja Solar+ to unikalne ogólnopolskie spotkanie inwestorów z producentami i dostawcami urządzeń z branży fotowoltaicznej oraz wykonawcami systemów. Tematyka konferencji dotyczyła zagadnień technologicznych, ekonomicznych oraz prawnych.

Strona wydarzenia: http://www.globenergia.pl/forumsolar

Targi ENEX Nowa Energia w Kielcach
20.03.2014

Zuzanna Łaganowska już po raz kolejny została ekspertem prawnym podczas corocznych targów ENEX w Kielcach. Wystąpiła podczas forum Agro Inwestor OZE organizowanego przez wydawnictwo GLOBENERGIA. Była to konferencja mająca na celu przedstawienie możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych. Nasza kancelaria była jednym z partnerów wydarzenia.

Polsat News
07.02.2014

Radca prawny Igor Bąkowski wystąpił w programie Polsat News jako ekspert prawny z zakresu prawa nieruchomości.

2012

Z przyjemnością informujemy, że Bąkowski Kancelaria Radcowska została odznaczona prestiżowym tytułem „Solidna Marka” za 2012 r. Program „Solidna Marka” objęty jest honorowym patronatem Ministra Gospodarki RP i ma na celu wyłonienie, uhonorowanie i promowanie solidnych przedsiębiorstw i instytucji zorientowanych na klienta i skupiających się na wartościach, takich jak społeczna odpowiedzialność biznesu oraz jakość produktów i usług. Tytuł „Solidna Marka” jest dla Klienta informacją o najwyższej jakości oferowanych przez firmę produktów i usług.

20.03.2012

8 marca 2012r. Radca Prawny Igor Bąkowski był prelegentem na Forum Energii Wiatru podczas targów ENEX w Kielcach.

Strona wydarzenia www.wind.globenergia.pl.

Kancelaria Bąkowski wyróżniona przez Corporate International Magazine jako najlepsza kancelaria prawna w 2010r. specjalizująca się w dziedzinie nieruchomości
20.03.2011

Mamy przyjemność poinformować, że kancelaria Bąkowski otrzymała nagrodę prestiżowego pisma Corporate International Magazine skierowanego do liderów biznesu, doradców biznesowych i instytucji finansowych w kategorii: Real Estate Firm of the Year za usługi świadczone dla naszych klientów na rynku nieruchomości. Nagroda została przyznana za osiągnięte w ciągu roku wyniki, a także jakość zarządzania oraz profesjonalne podejście do klienta.

18.03.2011

Igor Bąkowski prowadził seminarium p.t. „Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne w świetle zmian i nowelizacji Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ze szczególnym uwzględnieniem problematyki inwestycji infrastrukturalnych i liniowych”.

Seminarium było adresowane w szczególności do przedstawicieli spółek energetycznych, gazowych, telekomunikacyjnych i drogowych oraz przedstawicieli organów administracji

06.12.2010

Radca prawny Igor Bąkowski 9 grudnia 2010 r. poprowadził seminarium p.t. „Wywłaszczanie nieruchomości – z uwzględnieniem nowelizacji Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 24 września 2010 r.”

Seminarium było adresowane w szczególności do przedstawicieli spółek energetycznych, gazowych, telekomunikacyjnych i drogowych oraz przedstawicieli organów administracji.

06.11.2010

Radca prawny Igor Bąkowski ponownie gościł w programie „Ostatnia Instancja” w charakterze eksperta dziedziny prawa nieruchomości. Wypowiadał się na temat prawnych aspektów budowy elektrowni wiatrowych.

06.10.2010

Radca prawny Igor Bąkowski wystąpił w programie telewizyjnym „Ostatnia Instancja” nadawanym przez kanał POLSAT NEWS jako ekspert z dziedziny prawa nieruchomości. Tematem programu były ograniczenia w użytkowaniu nieruchomości związane z ochroną środowiska.